Hallinto ja palvelut

Ohjeet ja säännöt

Strategia ja talous

Henkilöstö ja luottamuselimet

Hallinto- ja talouspalvelut:

Sami Alasara, kunnanjohtaja
Päivi Huhtala, hallintojohtaja
Anu Vähälä, toimistosihteeri, arkistonhoitaja
Piia Mäkitarkka, edunvalvoja
Ahvenniemi Sarita, edunvalvontasihteeri
Aino Alppinen, Työllistämishankkeen projektipäällikkö
Kirjanpito ja maksupalvelut, Järvinet Oy
Palkanlaskenta, Järvinet Oy
ICT-operaattorit, Järvinet Oy

Sivistys- ja vapaa-aikapalvelut:

Tarja Puro, sivistysjohtaja, lukion rehtori
Antti Turpeinen, yhteiskoulun rehtori
Anssi Kuusela, vapaa-aikasihteeri

Rakennus-, tekninen toimi ja ympäristönsuojelu:

Anne Övermark, tekninen johtaja
Rakennusmestari
Marita Lantela, teknisen toimen toimistosihteeri
Virpi Tiainen, rakennustarkastaja
Tarja Mäkiniemi, rakennusvalvontasihteeri
Mari Turpeinen, siivoustyön ohjaaja
Jaana Strang, siivooja
Keijo Savola, talonmies
Eeva-Maija Savola, ympäristösihteeri

Matkailu ja elinkeinot:

Alasara Sami, kunnanjohtaja
Tarja Mäkiniemi, opasvälitys
Maaseutupalvelut

Kauhavan kaupunki
Terveys- ja sosiaalipalvelut:

Järvi-Pohjanmaan perusturva

Kunnanvaltuusto 1.6.2017-31.5.2021

Yhteystiedot: sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi(at)lappajarvi.fi

Laasanen Juhani, pj
Leväniemi Esko I varapj
Väkeväinen Ville, II vpj
Ahola Maarit
Ala-aho Ville 06.08.2018 alkaen
Angervisto Raimo
Hernesniemi Jari
Hernesniemi Mari
Juttuniemi Aku-Matti
Keski-Vinkka Seppo
Korpela Juho
Kuoppala Hannu
Lehtola Arja
Luoma Vesa
Löytömäki Elina
Savola Jarkko
Savola Johanna
Turpeinen Antti 06.08.2018 asti
Viita-aho-Tohni Maria
Viitala Maarit

Kunnanhallitus 1.6.2019-31.5.2021

Kuoppala Hannu, pj
varajäsen Autio Seija
Turpeinen Antti, vpj 06.08.2018 asti

Savola Jarkko, vpj 06.08.2018 alkaen
varajäsen Lehtola Arja
Ahola Maarit
varajäsen Mäkitarkka Ahti
Hernesniemi Jari
varajäsen Ylipelkola Eeva-Liisa
Juttuniemi Aku-Matti
varajäsen Keski-Vinkka Seppo
Löytömäki Elina
varajäsen Honkaniemi Heikki
Viita-aho-Tohni Maria
varajäsen Luoma Vesa

Tarkastuslautakunta 2017 – 2021

Hernesniemi Mari, pj
varajäsen Lammi Minna
Angervisto Raimo, vpj
varajäsen Annola Mauri
Ala-aho Ville
varajäsen Ketola Sointu
Granolm Sanna
varajäsen Toivonen Tarja
Annola Eetu
varajäsen Lintu Timo

Elinvoimalautakunta 1.6.2017-31.5.2021

Ahola Maarit, pj
varajäsen Kraatari Mikko
Savola Jarkko vpj (06.08.2018 alk.)
varajäsen Takala Arto
Ketola Minna
varajäsen Väkeväinen Leena
Lehtola Arja
varajäsen Savola Krista
Finnilä Kaarlo
varajäsen Luoma Tuula
Kujala Tarja
varajäsen Ojala Timo
Kangastie Arvi
varajäsen Kivioja Pirkko
Hernesniemi Leena
varajäsen Kuoppala Asko
Nyyssölä Jorma
varajäsen Viitala Maarit

Sivistyslautakunta 1.6.2017-31.5.2021

Korpela Juho, pj
varajäsen Hakalahti Kirsi
Savola Johanna, vpj
varajäsen Orava Tuomo
Keto Jussi M.
varajäsen Ylipelkola Eeva-Liisa
Övermark Hannu
varajäsen Oksa Jyrki
Luoma Vesa
varajäsen Hernesniemi Marketta
Viinamäki Tuija
varajäsen Lamminen Johanna
Lintu Timo
varajäsen Keski-Kujala Tuire
Ahde Liisa (18.06.2018 alkaen)
varajäsen Salonpää Janne
Viitala Maarit
varajäsen Savola Sami

Tekninen lautakunta 1.6.2017-31.5.2021

Savola Jarkko, pj
varajäsen Korri Eino
Mäkitarkka Ahti, vpj
varajäsen Luoma Heli
Mäkelä Virve
varajäsen Lammi Juha
Autio Seija
varajäsen Hautaketo Tuula
Mustikkamaa Erkki
varajäsen Tissarinen Kaisa
Murtoniemi-Rantakangas Raili
varajäsen Lehtola Arja
Juttuniemi Aku-Matti (29.10.2019 alk)
varajäsen Etelämäki Matti

Ympäristölautakunta 1.6.2017-31.5.2021

Löytömäki Elina, pj
varajäsen Honkaniemi Heikki
Keto Matias, vpj
varajäsen Juttuniemi Kari
Ollila Tapio
varajäsen Anttila Anne
Takala Maria
varajäsen Kujala Sari
Herrala Inka (24.02.2020 alk)
varajäsen Savola Reino
Ollila Jari
varajäsen Ahde Liisa
Isoketo Raija
varajäsen Keto Kyllikki
Väkeävinen Ville (16.12.19 alk)
varajäsen Hernesniemi Jari (16.12.19 alk)
Keskinen Pekka
varajäsen Heijari Mari

Keskusvaalilautakunta 1.6.2017-31.5.2021

Keski-Vinkka Seppo, pj
Tervanen Onni, vpj
Hernesniemi Leena
Tissarinen Kaisa
Rannila Joni
1. varajäsen Korri Eino
2. varajäsen Granholm Sanna
3. varajäsen Peltola Matti
4. varajäsen Virtanen Maija-Sisko
5. varajäsen Heijari Mari

Sidonnaisuudet

Vieritä ylös