Kyllä, sääennusteet näyttävät poutaa ja lämmintä säätä, oivallista tapahtumaviikonloppua!
Perjantaina 15.8.
Klo 20-01 Rock & Rolls-cover band Halkosaaressa
Halkosaaren nostalgisella lavalla kuumassa kesäyössä huikea ”Rock & Rolls” cover band. Luvassa on K-40 Bileet (kaikki tervetulleita mukaan). Tule fiilistelemään 80-90 luvun musamuistoja! Liput 15e/hlö.
Halkosaari, Itäkyläntie 97, Lappajärvi.
Lauantaina 16.8.
Klo 9-12 Purjelautailun teoria -kurssi
Purjelautailua voi harrastaa rauhallisesti kevyessä tuulessa tai vauhdilla kovemmissa keleissä. Laji soveltuu taitotasosta riippuen kaikille uimataitoisille. Kurssilla saat kattavasti teoriatietoa purjelautailusta. Kurssilla käydään läpi mm. lajin turvallisuutta, tuulien huomioimista ja tekniikkaa. Tutustut myös purjelautailun varusteisiin ja niiden käyttöön. Halukkaille pyritään järjestämään testimahdollisuus Crater Surfersien kanssa yhteistyössä myöhemmin. Testimahdollisuus vesillä kun ei sisälly kurssiin. Järjestäjä: www.jarvilakeus.fi, jonka kautta ilmoittautumiset pikaisesti.
Itäkylä, kylätalo, Uimalantie 39, Lappajärvi.
Kuva: Crater Lake Surfers
Klo 11-18 Lappajärvi -uistelukilpailu
Kireitä siimoja uistelukilpailussa Kraatterijärvellä! Kilpailun painopiste on hauen, kuhan, ahvenen, järvitaimenen ja järvilohen uistelemisessa. Kilpailukeskuksena toimii Kivitippu Resortin kaunis ranta. Tapahtuman järjestää Lappajärven Kalaveikot. Tervetuloa mukaan osallistumaan tai kannustamaan!
Nykäläntie 137, Lappajärvi.
Kuva: Vetouistelun Pohjanmaa Cup
Sunnuntaina 17.8.
Klo 10-16 Kuhalordi-kilpailu
Vetouistellaan legendaarinen Kuhalordi kilpailu Kraatterijärven aalloissa, kisa on nimensä mukainen kuhauistelukilpailu. Suurimman kuhasaaliin saanut venekunta saa kuha-lordi tittelin ja voittaa kilpailun. Kilpailukeskuksena Kivitippu Resortin kaunis ranta. Tapahtuman järjestää Lappajärven Kalaveikot, tarkemmat kisatiedot www.pohjanmaacup.fi Tervetuloa mukaan aalloille!
Nykäläntie 137, Lappajärvi.
Lisäksi viikonloppuna mm.
”Huruakat – Radiorakkaus” -musiikkinäytelmä
Lämmin ja hauska musiikillinen tarina radiolähetyksen äärellä. Tämä komediasävytteinen näytelmä vie sinut matkalle kaksi keski-iän ylittänyttä naista, Pirkko ja Monica, jotka löytävät yhteisen sävelen radiota kuunnellessaan ja salaisia viestejä tulkiten. Heidän kohtaamisensa ja ystävyytensä avaa hauskoja oivalluksia elämästä, rakkaudesta ja uskomuksista.
Näytelmä on täydellinen kaikenikäisille ja tarjoaa naurua, iloa ja ajatuksia siitä, kuinka pienistä asioista muodostuu suuria tarinoita. Tule kokemaan, kuinka pienet viestit voivat avata suuren maailman, ja kuinka ystävyys syntyy yhteisistä hetkistä – jopa radiolähetyksen äärellä! Liput 10 e/hlö.
Näytökset: Pe 15.8. 18.00 – 18.45, La 16.8. klo 14.00 – 14.45, Su 17.8. klo 14.00 –14.45.
Kivitippu Resort, Nykäläntie 137, Lappajärvi.
