Kuvataidenäyttely 4.7.-3.8.2024: ”Taidematkoilla Aarne Annolan kanssa”

Arvid Bromsin maalaama öljyväritaulu talvinen peltomaisema

Heinäkuussa taidematkaillaan Aarne Annolan kanssa Lappajärvellä Onnintuvalla

Lappajärven kunta järjestää heinäkuussa Onnintuvalla yhteistyössä Nelimarkka-museon kanssa näyttelyn Aarne Annolan (1920-2010) taidehankinnoista sekä kokonaisuutta täydentävistä muualta lainatuista töistä. Kaikki työt ovat yksityisessä omistuksessa.

Aarne Annola oli paitsi maanviljelijä, myös innokas urheilumies ja valmentaja – sekä loputtoman kiinnostunut suomalaisesta taiteesta. Hän teki hankintamatkoja vuosittain kahdesta neljään parinkymmenen vuoden aikana.

Varhaisessa vaiheessa Annola tutustui ja ystävystyi kuvataiteilija Tapani Raittilan kanssa. Raittila toimi Annolan oppaana ja mentorina taidehankinnoissa. Annola oli oppivainen, minkä todistavat esillä olevat kotimaisen taiteen eturiviin kuuluvat työt sekä Raittilan sekatekniikalla toteutetut teokset.

Ystävyys Raittilan kanssa avasi Annolalle ovia taiteilijoiden työhuoneille. Hän oli kiinnostunut nuorista, tulossa olevista nimistä. Esimerkkinä voi mainita Mari Rantaselta 1980-luvulla hankitun Raw truth -teoksen. Taiteilija asui tuolloin New Yorkissa. Tänä kesänä Rantasella on näyttely Salossa. Taiteilija on asunut ja työskennellyt pitkään Ruotsissa.

1980-luvulta 2000-luvun alkuun mennessä kerätty kokoelma on osoitus rakkaudesta taiteeseen ja tarkkasilmäisyydestä sekä hyvästä arviointikyvystä onnistua löytämään taidetta, joka säilyttää arvostuksen niin asiantuntijoiden kuin yleisönkin silmissä.

Lappajärven näyttelyssä on esillä Aarne Annolan hankkimia töitä ja kokonaisuutta on täydennetty muista kokoelmista lainatuilla töillä. Kaikki työt ovat yksityisessä omistuksessa.

Mukana on töitä muun muassa Arvid Bromsilta, Eva Cederströmiltä, Ilmari Ikoselta, Aimo Kanervalta, Tero Laaksoselta, Leena Luostariselta, Sakari Marilalta, Jukka Mäkelältä, Mari Rantaselta, Sam Vannilta, Rafael Wardilta ja Soile Yli-Mäyryltä. Tapani Raittilalta on öljyvärityön lisäksi sekatekniikalla toteutettuja töitä.

Näyttely on avoinna 4.7-3.8.2024 asti Lappajärven Onnintuvalla, Nykäläntie 124. Avoinna ti-la klo 12-18. Näyttelyyn on maksuton sisäänpääsy.

Näyttelyn avajaiset ovat keskiviikkona 3.7. klo 18.00. Avajaisissa mukana Erkki Korkiatupa, joka parinkymmenen vuoden ajan kävi Annolan kanssa taidematkoilla sekä Lappajärven Veikkojen puheenjohtaja Reijo Kärnä, joka tuntee Aarne Annolan urheilu- ja valmennusuraa.

Lisätietoja näyttelystä: Aino Alppinen, puh. 040 350 3187

Etelä-Pohjanmaan tapahtumakalenteri (epkalenteri.fi)

 

Scroll to Top